Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

04 Nisan 2009 Basın Bildirisi Metni:

Admin
    Admin

04 Nisan 2009  Basın Bildirisi Metni: Empty 04 Nisan 2009 Basın Bildirisi Metni:

Mesaj  Admin Cuma Mart 13, 2009 3:29 pm

******çü düşünce sistemi ve laik Türkiye Cumhuriyeti bireyleri olarak mağduriyetimizin giderilmesi için basın duyurusu yapıyoruz.
    04 Nisan Saat 13.00’te Üsküdar Beylerbeyi’ndeki Deniz Eğitim Komutanlığı önünde protesto gerçekleştiriyoruz.
    İki konuda mağduriyetimiz var.
    1.Deniz Harp Okulunda eğitim skandalı ve torpil olayı
    2.Bizden istenen yüksek miktarda ki tazminatlar.
    Amacımız ordumuzu yıpratmak değildir. Ancak veliler olarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz…
    Deniz Harp okulunda eğitim skandalı ve torpil olayı nasıl gelişti.
    2007-2008 eğitim ve öğretim dönemi sonunda Deniz Harp Okulu 1. Sınıf öğrencilerine Fizik1 ve Fizik2 derslerinden yapılan sınav sonucunda 36 öğrenci sınıfta kaldı ,14 öğrenci ise ikinci kez sınıfta kaldığı için okuldan atıldı.Bu duruma veliler olarak hiçbir itirazımız olmadı olamazda çünkü, yapılan uygulama harp okulları yönetmeliği ve yönergelere uygundu.Biz sadece öğrencimizin başarısız olmasına,sınıfta kalmasına ve atılmasına üzülmüştük. Bu durum öğrencilere yazılı olarak tebliğ edildi ve öğrenciler bu tebliği imzaladılar.

Okuldan atılanlar okul ile ilişkilerini keserek memleketlerine döndü. Sınıfta kalanlar ise üzgün bir şekilde evlerine döndüler. Ne olduysa bundan sonra oldu.
    Bizim mağduriyet yaşadığımız nokta da burasıdır. ATILAN ÖĞRENCİLERDEN BAZILARI BİRİLERİNİN DEVREYE GİRMESİ İLE OKULA GERİ ÇAĞRILDI. AMA BİZİM ÇOCUKLARIMIZ GERİ ÇAĞRILMADI. ON DÖRT ÖĞRENCİDEN SEKİZİ, TANIDIK, AKRABA, YAKINLIK GİBİ DEĞİŞİK BAĞLANTILARINI DEVREYE SOKARAK HAKSIZ BİR ŞEKİLDE ATILMAKTAN KURTARILDI.
    Öğrencilerin bazılarının atılmasını önlemek için yönergeler ihlal edildi. Bu yönerge ihlali şu şekilde yapıldı. Fizik sınavında sorulan 5 sorudan bazı öğrenciler için en iyi cevapladığı iki soru esas alınarak değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirme deniz okulları eğitim merkezleri ölçme ve değerlendirme yönergesine aykırıdır. Aynı sınava giren öğrencilerin bazılarının yalnızca 1 ve 2 numaralı sorular esas alınarak değerlendirme yapılırken, diğer bir grup öğrencinin 4 ve 5, bir diğerininin 1 ve 3 numaralı soruları esas alınarak değerlendirme yapılmıştır. Bu dünyanın hiçbir yerinde görülecek bir uygulama değildir. Bu uygulama sonunda enteresan sonuçlar ortaya çıkmıştır.
    Gerçekte 22 alan öğrenci 58 e yükselmiş.15 alan öğrenci 38 de kalmış, 36 alan bir öğrenci 90 alarak bu dersi geçmiştir.

Şimdi Veliler olarak soruyoruz.
    Kişilere göre yönergeler değiştirilebiliyorsa bu hak neden bizlere de tanınmadı. Neden bizim çocuğumuz atılmaktan kurtarılmadı.?
    Bu duruma açıklık getirilmesi adına dilekçe ile ve şahsen müracaatlarımızın hiç birine neden cevap verilmedi.?
    Bu durum biz veliler tarafından mahkemeye intikal ettirildi. Şu an hukuki süreç işlemektedir.
    2008 yılından önceki yıllarda Deniz Harp okulunda atılan öğrenciler için bu yönerge ihlali neden yapılmadı?
    Bu haksız durum karşısında bir de yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda kalıyoruz. Tazminatların yüksek olmasının nedenlerini araştırdığımız da tazminatların %50 den fazlasının personel ve amortisman payı olduğunu öğrendik. Bunu da kamuoyu ile paylaşıyoruz.
    HARP OKULU MAĞDURLARI

Forum Saati Cuma Nis. 26, 2024 9:05 pm